Byliny
Anýz plod
Bříza list
Citronová tráva
Čekanka kořen
Čekanka nať
Podporuje správnou činnost srdce, udržuje zdravé cévy, udržuje zdravé močové cesty, je vhodná při redukční dietě.
Černý rybíz list
Dobromysl Nať
Dobromysl uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, uklidňuje. Dobromysl lze také použít při žaludečních a střevních chorobách (zánětech), při žaludečních neurózách (uklidňuje), jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při epilepsii, dále droga podporuje jaterní činnost, reguluje menstruaci, snižuje revmatické bolesti, působí potopudně a močopudně, prohlubuje sílu srdečního stahu, takže ji lze jako pomocnou drogu použít při angíně pectoris či při srdeční ischemii, jako kloktadlo ji lze použít při zánětu dásní nebo při onemocněních krčních.
Dubová kůra
Fenykl plod
Heřmánek květ
Heřmánek pravý, nebo-li heřmánek lékařský, se užívá zevně pro své protizánětlivé, dezinfekční, granulační a protikřečové účinky v kožním, očním a zubním lékařství, při ošetřování zanícené sliznice, k výplachům, na koupele, při léčení hemeroidů a v léčebné kosmetice. V obkladech nebo v prášku na špatně se hojící rány při kožních vyrážkách a při ošetřování spálenin. Urychluje reparativní procesy, snižuje bolest a brání tvoření jizev. Užívá se také jako kloktadlo při nemocech dutiny ústní a hrtanu. Heřmánek má vynikající účinky při žaludečních a střevních poruchách, chronických průjmech, zánětech močových cest. Je vhodný v dětském lékařství.
Hloh list květ
Chaluha bublinatá
Chmel
Irský mech
Pomáhá při zánětech dýchacích cest i střev, hojí žaludeční vředy. Obsahuje až 80 % slizu a přidával se do čajů pro odkašlávání.
Jahoda list
Jalovec plod
Jehlice kořen
Jetel červený květ
Jitrocel list
Pomáhá udržet zdravou funkci střev, přispívá k fyzické pohodě, udržuje zdravou střevní mikrobiální rovnováhu, podporuje zdravý imunitní systém, může působit jako antioxidant, podporuje zdravé dýchací cesty
Jmelí nať
Používá se jako pomocný prostředek při vysokém krevním tlaku - snižuje vysoký krevní tlak, zmírňuje bolesti hlavy způsobené vysokým tlakem, pomáhá uklidnit nervový systém (jen malé dávky !), pomáhá při bolestivé menstruaci, zmírňuje klimakterické potíže (návaly), při ateroskleróze a příznacích stáří vůbec, má příznivý uklidňující účinek na srdeční činnost, byly prokázány i určité protinádorové účinky.
Kaštan květ
Klanopraška (Schizandra)
Kokoška nať
Komonice nať
Komonice zlepšuje krevní oběh, mozkové i periferní prokrvení, působí protizánětlivě a proti křečím. Má účinky nejen na krevní oběh, ale zlepšuje i cirkulaci v lymfatických cestách. Mírně snižuje krevní tlak. Používá se při poruchách prokrvení, otocích dolních končetin a při bércových vředech. V lidovém léčitelství také při křečích v žaludku a ve střevech.
Poznámka: Sušená komonice patří mezi byliny odpuzující hmyz.
Kontryhel nať
Kopřiva nať
Kopřiva má díky velkému obsahu minerálních a stopových prvků celkově tonizující účinky, působí také močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Podává se při revmatismu, nemocech ledvin a také při cukrovce. Kopřiva se osvědčila i při chudokrevnosti. Pití kopřivového čaje zlepšuje též kvalitu vlasů, účinné jsou i koupele vlasů v kopřivovém odvaru.
Kozlík kořen
Kozlíku bylo vždy užíváno zejména ve stresových situacích. Ocení ho lidé trpící nespavostí. Přináší klidný a zdravý spánek. Kromě těchto základních předností má dobrý vliv na kardiovaskulární zdraví a krevní tlak. Podporuje správnou funkci trávicí soustavy. Neopomenutelný je vliv na udržení normálního stavu kognitivních funkcí. Kognitivní neboli poznávací funkce mají zcela zásadní vliv na naši schopnost koncentrovat se, schopnost chápat informace, přemýšlet a reprodukovat naše myšlenky řečí.
Len semeno
Levandule květ
Lípa květ
Lipový květ se pro léčby nachlazení používá již od starověku a jeho obliba neklesá nijak ani v dnešní době, plné průmyslově vyráběných tabletek na kašel, rýmu i horečku. Lipový květ působí mírně, ale účinně, nálev je navíc lahodný a voňavý.
Při rýmě, kašli, zánětu průdušek je jeho účinek velmi příznivý – zvláště pokud onemocnění provází horečka. Podporuje vypocení, které léčbu urychlí, zároveň pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, působí protizánětlivě a uklidňuje. Používá se i při onemocnění močových cest, podporuje činnost žaludku a vylučování žluči.
Lopuch kořen
V terapii se lopuch větší předepisuje vnitřně jako nálev samotný nebo v čajových směsích při poruchách trávení. Dále se používá jako podpůrné léčivo při katarech žaludku a vředové chorobě. Vyznačuje se močopudnými a potopudnými účinky. Významně se uplatňuje jako perorální antidiabetikum při začínající cukrovce. Zevně se jeho nálev doporučuje ke koupelím na obtížně se hojící rány, ekzémy a proti furunkulóze.
Malina list
Listy maliníku se používají spíše vnitřně, většinou v kombinaci s dalšími bylinami v různých bylinných směsích. Nálev z listů maliníků se doporučuje pít i ke konci těhotenství, protože stimuluje stahy hladkého svalstva a může ulehčit a zkrátit porod.
Využití účinků maliníku v lidovém léčitelství: Nachlazení, kašel, Snižování teploty, Močopudné účinky, Trávení, křeče, průjmy, Odvodnění, otoky, Bolestivá menstruace.
Máta peprná nať
Tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči. V silnější koncentraci působí menthol na kůži místní znecitlivění.
Mateřídouška nať
Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami (zvýšuje vylučování žaludečních šťáv). Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.
Meduňka nať
V lidovém léčitelství je meduňka velice oblíbenou léčivou bylinou. V malých dávkách meduňka uklidňuje trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluči, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak. Dříve byla meduňka hojně užívána jako rostlina dlouhověkosti.
Medvědice list
Medvědice lékařská je v mnohém podobná s naší brusinkou. Obsahuje glykosid arbutin, který má antimikrobiální účinky. používá se především při zánětech močových cest. Někdy je doporučována i při zánětech ledvin, ale při tomto je vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem. Účinek medvědice je nejen dezinfekční, ale i čistící. Medvědice pomáhá rozpouštět kamínky a písek z močových cest. Vhodná je i při dně - kdy odstraňuje močovinu z těla.
Měsíček celý květ
Vně je především určen na těžce hojící se rány a vředy. Pomáhá na drobná poranění, bolest kolem nehtů, je vhodný na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, plísně atd. Při každém vnějším použití podporuje své účinky i vnitřně, což znamená současně i pít měsíčkový čaj.
Vnitřně je na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi rostliny používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny, jmenovitě žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Uklidňuje nervovou soustavu, snižuje tlak a zlepšuje činnost srdce. Můžeme ho užívat dlouhodobě.
Měsíček řezaný květ
Příznivě ovlivňuje činnost jater, žlučníku, žaludku a dvanáctníku. Může se uplatnit i v léčbě astmatu, kašle, při bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i vnější záněty (žaludek, dvanáctník, střeva). Snižuje reflektorní dráždivot, čímž vlastně zvyšuje práh citlivosti na slabší podněty. Zlepšuje práci srdce při současném mírném snížení krevního tlaku.
Mochna husí nať
Poznámka: Protikřečový účinek se dostavuje pomalu, je tedy třeba např. u bolestivé menstruace začít užívat čaj z mochny několik dní předem.
Mochna stříbrná nať
Oman kořen
Uvolňuje zahleněné dýchací cesty, má antibakteriální a močopudný účinek, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje metabolismus (urychluje látkovou výměnu), zklidňuje vyrážky, hojí rány, výborný jako kloktadlo při zánětech v krku. Používá se i při bolestivé menstruaci.
Ořešák list
Zevně: Odvar z listů se v lidovém léčitelství používá na ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Antibakteriální účinky zabraňují zánětu postiženého místa na kůži a tím urychlují hojení.
Jako kloktadlo je odvar účinný i při zánětech v krku a pro udržení zdravých dásní, při zánětech ústní dutiny (výplachy). Při nadměrném pocení nohou (koupel). Při plísni mezi prsty nohou (koupel). Při akné - jako pleťová voda. Při pravidelném oplachování vlasové pokožky jako prevence padání vlasů, zmírňuje projevy lupenky. Pomáhá léčit některé druhy ekzémů (vhodné ve formě masti).
Ostropestřec plod
Ostropestřec je historicky velmi oblíbená léčivka, která je i dnes nejpoužívanější složkou všech bylinářských výrobků na problémy s játry. Za tyto účinky vděčíme látce sylimarin, která razantně ovlivňuje látkovou výměnu jaterních buněk, regeneruje je a vzhledem k tomu, že je rovněž silným antioxidantem, neutralizuje volné radikály, což je zejména u oslabeného organismu velmi důležité. Díky silné podpoře výkonu jater přispívá ostropestřec k urychlené detoxikaci a překonání poškození jater různého původu (mononukleóza, léková otrava, cirhóza jater, žloutenka, apod.).
Ostružina list
Posiluje imunitní systém, pomáhá při hemoroidech a křečových žilách, brzdí rozvoj zánětů sliznic, pomáhá při nervozitě, proti stresu, působí povzbudivě na činnost žláz, zpevňuje vaziva, pomáhá při střevním kataru, při žaludečních problémech, při zánětech močového měchýře, jako kloktadlo při bolestech v krku. Účinné látky ostružin posilují vaziva a stěny cév a působí tak preventivně proti procesu stárnutí, žilním chorobám a hemoroidům.
Pelyněk černobýl nať
Vhodný k léčbě trávících potíží, včetně problémů žlučníkových, tlumí střevní křeče. Bere se i při nechutenství. Pomáhá i při nemocech dýchacích cest, jako je chronický zánět průdušek.
Podběl květ
Podběl list
Udržuje zdravé horní cesty dýchací a upevňuje zdravý imunitní systém.
Přeslička nať
Osvěžuje tělo, udržuje dobrý stav pokožky a vlasů, podporuje zdravý růst kostí, podporuje vylučování zplodin z těla, lze ji užívat při redukčních dietách, udržuje zdravé močové cesty.
Puškvorec kořen
Tradiční použití puškvorce obecného: Pro uvolnění křečí v zažívacím ustrojí, na záněty zažívacího ústrojí. Odstranění plynatosti Zlepšuje tvorbu krve a činnost žláz. Posiluje zesláblý organismus, především po nemocech a u starších pacientů. Stimuluje a euforizuje.
Pýr kořen
Rooibos
Nečajový červený zázrak plný vitamínů.
Řebříček nať
Řepík nať
Skořice mletá
Obecně skořice jako lék pomáhá: Zlepšovat trávení, při nevolnosti, proti nachlazení, odstraňovat bolesti svalů a kloubů, snižovat projevy revmatismu, v boji proti infekci, v boji proti celulitidě, snižovat špatný cholesterol (ten příznivý ponechává), podporovat apetit, mírnit menstruační potíže, mírnit kašel. Podporuje funkci mozku.
Smetánka (Pampeliška) kořen
Podporuje látkovou výměnu a trávicí činnost, příznivě působí na játra, slinivku a žlučník, napomáhá snižování hladiny cukru v krvi, má příznivý vliv na snížení cholesterolu. Vhodná na léčbu zánětů močových cest a ledvinových kaménků.
Smetánka (Pampeliška) list
Smetanka lékařská, nebo-li pampeliška lékařská, má velké nejen léčebné využití. Používá se při revmatismu, při poruchách trávení, při nemocech ledvin a sleziny, při chronických ekzémech, při zvýšené hladině cholesterolu, při zánětech žlučníku a žlučových kamencích a při dně. Má močopudné a mírně projímavé účinky. Je vhodná při špatném zažívání spojeným se zácpou, snižuje plynatost. Je pomocným prostředkem při léčbě cukrovky.
Stevia (cukrová tráva)
Přírodní sladidlo stévie neboli „sladká tráva“ na rozdíl od cukru hodně dává a nic za to nechce. Vyzkoušejte ji, pokud hledáte variantu cukru nebo umělých sladidel. Sušená nať Stevie slouží jako sladidlo nápojů a jídel. Její použití je u cukrovkářů, na hubnutí a udržení pocitu vitality, stimuluje bdělost a potlačuje únavu. Léčí záněty dásní a zpevňuje zubní sklovinu.
Šalvěj nať
Používá se zevně ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a hltanu, a při mírných zánětlivých onemocněních kůže ve formě obkladů a koupelí. Má antibakteriální a protizánětlivý účinek.
Vnitřně se nať šalvěje používá ke zmírnění pocení (nočního či v klimakteriu) a eventuálně k úpravě trávících potíží zánětlivého charakteru. Je podpůrným prostředkem při lehkých onemocněních žlučníku a žlučových cest, uvolňuje křeče hladkého svalstva, podporuje vylučování žluče. Neužívat v těhotenství.
Šípky drcené
Šípkový čaj patřil v bylinné tradici našich babiček k tomu snad nejužívanějšímu léčivému nápoji. Má komplexní účinky. Pomáhá při nachlazení, působí proti únavě, celkově osvěžuje a zvyšuje i odolnost proti infekcím. Na posílení imunity je šípkový čaj prostě vynikající. Šípky totiž obsahují hodně vitaminu C, dále vitamin P (Vitamín P je ve skutečnosti celou skupinou látek souhrnně označovaných jako flavonoidy. Patří k nim hesperin, hesperidin, eriodictyol, quercetin, quercertrin, rutin, aj.) a vitaminy skupiny B i karoten.
Truskavec (rdesno ptačí)
Použití rdesna ptačího je velmi rozmanité, jejího močopudného působení lze využít při pročištění jater, nemocech ledvin či močového měchýře (napomáhá např. k rozpadu močových kaménků). Vedle toho zvyšuje metabolismus a vylučování odpadních látek z těla (je krev čistící), čehož lze využít např. při léčbě revmatismu, usnadňuje vykašlávání a uvolňuje hleny, vykazuje hojivé účinky na průdušky a plíce, působí svíravě při průjmech, urychluje hojení, tlumí krvácení, zevně se užívá např. na bércové vředy.
Třezalka nať
Třezalka se používá při různých nervových poruchách, jako jsou neurózy, deprese, melancholie či migrény. Tiší žlučníkové a žaludeční potíže, mírní předrážděnost a nespavost. Zevně má hojivý a protizánětlivý účinek a proto se používá ke kloktání a k omývání infikovaných ran.
Violka trojbarevná (Maceška) nať
Usnadňuje odkašlávání, příznivě působí na vylučování moči, zánět močového měchýře, potíže s močením, povzbuzuje látkovou výměnu při revmatismu a dně, léčí onemocnění dýchacích cest, plicní nemoci.
Vřes květ
V lidovém léčitelství se Vřes květ používá vnitřně v nálevu jako desinficiens močových cest, jako adstringens, jako mírné antiseptikum, diuretikum a diaforetikum při zánětech močového měchýře ve spojení se zvětšením prostaty a při chorobách ledvin, také při horečce, při revmatizmu a bolestech kloubů. Napomáhá látkové výměně. Vřes vylučuje z těla kyseliny močové a proto je vhodný při dně a revmatismu, protizánětlivě působí v trávicím ústrojí, v močových cestách a zejména v ženských orgánech. Používá se i při nespavosti.
Zeměžluč nať
Použití: nechutenství, žaludeční slabost, špatné trávení a nedostatek kyseliny solné v žaludeční šťávě, při onemocnění jater se sníženým vylučováním žluči, jako pomocný lék při cukrovce a posilující prostředek při celkové slabosti a rekonvalescenci.
Zlatobýl celík nať
Zlatobýl obecný (syn. celík obecný, celík zlatobýl) je lidově zvaný celník, svalník, zlatobejl. Zlatobýl používali už staří Germáni, kteří si ho mimořádně cenili a pokládali za jednu z nejhodnotnějších léčivých rostlin. Používá se především jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, příznivý vliv má na revmatické potíže a kožní choroby. Jeho protizánětlivý účinek se uplatňuje ve formě koupelí a obkladů na špatně hojící se a hnisavé rány, podlitiny, hemoroidy a ekzémy. Nesmí se používat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.