ČAJOVNA POD POKLIČKOU

Byliny

Anýz plod
Tradiční bylina používaná proti plynatosti, nadýmání a podpoření trávení. Anýz má protibakteriální účinek a zklidňuje křeče traktu. Jeho méně známé, i když poměrně významné je jeho využití při podpoře dýchacích cest  při kašli a zánětech horních cest dýchacích, pomáhá rozpustit hlen.
Bříza list
Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při "vodnatelnosti". Mají však mnohostranné využití. Uplatní se také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli). Bývá součástí především tzv. urologických čajů. Údajně snižují i hladinu cholesterolu.
Citronová tráva
Tato bylinka není jen skvělé koření, ale jelikož má antibakteriální účinky, využívá se její odvar také při zdravotních potížích, jako je nachlazení, či trávicí potíže. Odvar z této bylinky je na trávení a koncentraci myšlenek to pravé. Díky ní si můžete zpestřit i osvěžující koupel. Zajímavostí je, že domorodé kmeny v Asii, Karibiku a Africe ji dokonce využívají při léčbě malárie, chřipky, nervových chorob a žaludku.
Čekanka kořen
Kořen čekanky se používá zejména při žlučníkových a jaterních obtížích, pro svůj mírně projímavý účinek i při chronické zácpě.
Čekanka nať

Podporuje správnou činnost srdce, udržuje zdravé cévy, udržuje zdravé močové cesty, je vhodná při redukční dietě.

Černý rybíz list
Černý rybíz se používá jako podpora imunitního systému při nachlazení a zánětech močových cest a měchýře. Čaj z rybízu je vhodné pít při průjmech a k čištění ledvin. Pití rybízu zrychluje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu kyseliny močové ( DNA ) a ve fytoterapii se tradičně užívá při revmatismu.
Dobromysl Nať

Dobromysl uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, uklidňuje. Dobromysl lze také použít při žaludečních a střevních chorobách (zánětech), při žaludečních neurózách (uklidňuje), jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při epilepsii, dále droga podporuje jaterní činnost, reguluje menstruaci, snižuje revmatické bolesti, působí potopudně a močopudně, prohlubuje sílu srdečního stahu, takže ji lze jako pomocnou drogu použít při angíně pectoris či při srdeční ischemii, jako kloktadlo ji lze použít při zánětu dásní nebo při onemocněních krčních.

Dubová kůra
Dubová kůra se běžně používá ve formě odvaru, dnes nejčastěji pro vnější užití. Blahodárně působí např. při poranění kůže, od malých až po větší rány, které potřebujeme vydezinfikovat a zastavit krvácení. Působí poměrně silně protizánětlivě, nasazuje se i na již zanícené rány, které se špatně a dlouho hojí, její dezinfekční a svíravý účinek byl proto dříve opravdu velmi ceněný. Stejně tak bychom se k ní měli vracet i dnes, jakožto přírodní produkt má minimum nežádoucích účinků. Odvar z dubové kůry lze používat i vnitřně, i když dnes už to zdaleka není tak běžný lék, jako dříve. Tento odvar dokáže zmírňovat krvácení i u vnitřních orgánů, podával se např. při krvácení v trávicím traktu (po poradě s lékařem) nebo pro zmírnění menstruačního krvácení. Dezinfekční účinek zase léčil otravy jídlem, katary a průjmová onemocnění, ale i závažnější problémy, jako záněty ledvin a žloutenku. I když se v současnosti tento čaj užívá poměrně zřídka, někteří léčitelé se k němu stále vracejí.
Fenykl plod
Může působit jako antioxidant, udržuje zdravé dýchací cesty, podporuje činnost zdravých mléčných žláz, podporuje vylučování hlenu, působí příznivě při nadýmání, detoxikace vylučování močí.
Heřmánek květ

Heřmánek pravý, nebo-li heřmánek lékařský, se užívá zevně pro své protizánětlivé, dezinfekční, granulační a protikřečové účinky v kožním, očním a zubním lékařství, při ošetřování zanícené sliznice, k výplachům, na koupele, při léčení hemeroidů a v léčebné kosmetice. V obkladech nebo v prášku na špatně se hojící rány při kožních vyrážkách a při ošetřování spálenin. Urychluje reparativní procesy, snižuje bolest a brání tvoření jizev. Užívá se také jako kloktadlo při nemocech dutiny ústní a hrtanu. Heřmánek má vynikající účinky při žaludečních a střevních poruchách, chronických průjmech, zánětech močových cest. Je vhodný v dětském lékařství.

Hloh list květ
Snižuje krevní tlak, účinek se sice dostavuje po delším užívání, ale je dlouhodobý. Působení hlohu je výhodné při léčbě hypertenze a současném špatném prokrvení koronárních tepen. Hloh se také používá při srdečních potížích nervového původu, při bušení srdce a nespavosti. Zlepšuje též prokrvení mozku.
Chaluha bublinatá
Zlepšuje činnost štítné žlázy při nedostatku jódu a zároveň výrazně zrychluje metabolismus a tím podporuje hubnutí. Ovlivňuje i ostatní žlázy s vnitřní sekrecí.
Chmel
Působí sedativně (zklidňuje), navozuje pocit spánku, tlumí křeče a snižuje bolesti a horečku. Hořčiny působí na vylučování žaludečních šťáv a podporují trávicí procesy. Látka lupulin tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva. Chmel se používá při nervové podrážděnosti a nespavosti. Má také protibakteriální účinky.
Irský mech

Pomáhá při zánětech dýchacích cest i střev, hojí žaludeční vředy. Obsahuje až 80 % slizu a přidával se do čajů pro odkašlávání.

Jahoda list
Má svíravé a stahující účinky, pije se jako močopudný prostředek s účinkem proti kožním vyrážkám. Používá se do čajových směsí při bylinných jarních kůrách. Je posilujícím prostředkem pro rekonvalescenty. Působí močopudně, regulují tvorbu žluče, staví průjmy a hojí rány.
Jalovec plod
Hlavní léčebné použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště při bílkovinách v moči (spolu se zlatobýlem, břízou a vřesem). Droga zvyšuje vylučování moči a tak se používá při zadržení tekutin v těle v případech, kdy potřebujeme zvýšit vylučování chloridů a sodíku, a tím také vody. Jalovcová silice zrychluje zpracování tekutin v ledvinách a spolu s krušinou a libečkem působí na odvodnění organismu blahodárně. Jalovec zlepšuje látkovou výměnu v kloubech, což ho spolu s močopudnými účinky předurčuje k léčení kloubního revmatismu. Vedle toho při vnitřním použití zlepšuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu s působí proti nadýmání. Je doporučován i při srdeční slabosti a při různých kožních chorobách. Podává se buď ve formě nálevu z drcených jalovčinek, nebo se prodávají přímo syrové plody.
Jehlice kořen
Jehlice má močopudný účinek, používá se při zadržování vody v organismu, močových kaméncích a revmatismu. Příznivě také působí na cévní stěny. Zajímavý je i dobrý účinek při prasklých cévkách v oku.
Jetel červený květ
Jetel červený se uplatňuje při průjmech (vnitřně v nálevu), při bronchitidě, revmatismu, při oteklých lymfatických žlázách i při cukrovce. Zevně se používá jako kožní desinficiens na ekzémy a hnisavé rány a ke koupelím. V lidovém léčitelství se používá do obkladů při příušnicích.
Jitrocel list

Pomáhá udržet zdravou funkci střev, přispívá k fyzické pohodě, udržuje zdravou střevní mikrobiální rovnováhu, podporuje zdravý imunitní systém, může působit jako antioxidant, podporuje zdravé dýchací cesty

Jmelí nať

Používá se jako pomocný prostředek při vysokém krevním tlaku - snižuje vysoký krevní tlak, zmírňuje bolesti hlavy způsobené vysokým tlakem, pomáhá uklidnit nervový systém (jen malé dávky !), pomáhá při bolestivé menstruaci, zmírňuje klimakterické potíže (návaly), při ateroskleróze a příznacích stáří vůbec, má příznivý uklidňující účinek na srdeční činnost, byly prokázány i určité protinádorové účinky.

Kaštan květ
Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zvláště lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemeroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil, při výskytu trombózy. Ovlivňuje poruchy periferního prokrvování (studené nohy, fialové ruce) i poruchy prokrvování koronárních cév na psychogenním podkladě. Pomocí kaštanu lze ovlivňovat i některé formy migrény. Přípravky z kaštanu mají i mírně antisklerotický účinek a můžeme je tedy použít k léčbě i prevenci mozkových příhod. Nálev z květů se používá zevně při léčbě kožních zánětů a menších popálenin. Zlepšují funkci nadledvinek a brání vzniku edémů. Vhodnou formou podání kaštanu je tinktura.
Klanopraška (Schizandra)
Pozitivně ovlivňuje činnost CNS, srdce a dýchání. V malých dávkách má na organizmus celkově povzbudivé účinky, ve větších dávkách působí sedativně. Obsahové látky schizandry mají prokazatelně antioxidační účinky. Snižuje únavu a zrychluje rekonvalescenci podobně jako sedativa. Je proto s úspěchem používána proti únavě, dle posledních informací dokonce i proti chronickému únavovému syndromu. Zlepšuje soustředění, schopnost koncentrovat se a udržet pozornost. Schizandra je jeden z nejefektivnějších phytoadaptogenů. Zajišťuje ochranu buněk a svalů. Zlepšuje ostrost vidění a adaptaci očí na červené světlo. Rovněž zlepšuje sluch. Používá se i k regeneraci a ochraně jater, neboť snižuje oxidaci jaterních lipidů. Účinná je i k regeneraci jaterní tkáně poškozené alkoholem a hepatitidami. Zmírňuje deprese a napomáhá při nervovém vyčerpání a při léčbě impotence. Rozšiřuje periferní cévy. Klanopraška také normalizuje krevní tlak. Používá se i při bolestech kloubů a krční páteře.
Kokoška nať
Možnost použití při děložním krvácení, silné menstruaci. V porodnictví - působí na hladké svalstvo děložní, zvyšuje stahy hladkých svalů. Při ledvinovém písku a nemocech močových orgánů. Zevně: obklady nebo omývání při poraněních, pohmožděninách, zánětech šlach.
Komonice nať

Komonice zlepšuje krevní oběh, mozkové i periferní prokrvení, působí protizánětlivě a proti křečím. Má účinky nejen na krevní oběh, ale zlepšuje i cirkulaci v lymfatických cestách. Mírně snižuje krevní tlak. Používá se při poruchách prokrvení, otocích dolních končetin a při bércových vředech. V lidovém léčitelství také při křečích v žaludku a ve střevech.
Poznámka: Sušená komonice patří mezi byliny odpuzující hmyz.

Kontryhel nať
Kontryhel je nejvýznamnější bylinkou pro ženy, protože výborně působí na všechny "ženské" nemoci. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány (zejména dělohu), zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění. Má příznivý vliv na růst děložní sliznice, upravuje menstruační cyklus - při snaze o otěhotnění se pije v první polovině cyklu do ovulace. Působí protikřečově a sedativně při bolestivé menstruaci a klimakterických obtížích. Také ulehčuje porod, doporučuje se užívat asi měsíc před očekávaným termínem. Kontryhel má pozitivní účinky i po porodu. Pomáhá zpevnění děložního svalstva a navrácení do původní formy a zastavuje poporodní krvácení. Kontryhel zlepšuje také kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. Kontryhel se osvědčil i při trávicích obtížích.
Kopřiva nať

Kopřiva má díky velkému obsahu minerálních a stopových prvků celkově tonizující účinky, působí také močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Podává se při revmatismu, nemocech ledvin a také při cukrovce. Kopřiva se osvědčila i při chudokrevnosti. Pití kopřivového čaje zlepšuje též kvalitu vlasů, účinné jsou i koupele vlasů v kopřivovém odvaru.

Kozlík kořen

Kozlíku bylo vždy užíváno zejména ve stresových situacích. Ocení ho lidé trpící nespavostí. Přináší klidný a zdravý spánek. Kromě těchto základních předností má dobrý vliv na kardiovaskulární zdraví a krevní tlak. Podporuje správnou funkci trávicí soustavy. Neopomenutelný je vliv na udržení normálního stavu kognitivních funkcí. Kognitivní neboli poznávací funkce mají zcela zásadní vliv na naši schopnost koncentrovat se, schopnost chápat informace, přemýšlet a reprodukovat naše myšlenky řečí.

Len semeno
Len je plodina, která se pěstuje v českých zemích odnepaměti. Len obsahuje v první řadě obrovské množství vlákniny, dále omega 3 mastné kyseliny, bílkoviny a velké spektrum vitamínů a minerálních látek (vit. B, C, E, železo, draslík, vápník a hořčík). Lněné semínko je velmi vhodné na žaludeční problémy (záněty, vředy, ...) - len vytváří při kontaktu s vodou sliz, který v žaludku a střevech vytváří ochranu, která stěny orgánů chrání a urychluje následnou regeneraci. Proti zácpě - opět poděkujme slizu, který působí stejně jako např. psyllium. Váže na sebe škodlivé látky, které vyvede z těla ven. Jako prevence proti virovým onemocněním - len obsahuje fytochemikálie, které mají antivirové účinky. Zvyšuje pružnost šlach a odolnost kloubů. Snižuje vysoký krevní tlak. Snižuje vysoký cholesterol. Působí jako prevence proti rakovině. Pomáhá při kožních problémech - nejen že jej můžete užívat vnitřně, ale pomůže i při akutních zánětech či poraněních, kdy můžete nechat len nabobtnat ve vodě, rozmixovat a poté přikládat přímo na ránu. Pomáhá i na hormonální úrovni. Je vhodný např. při nepravidelné menstruaci nebo při snaze o miminko, tedy předtím než se začnete o miminko snažit, je dobré si dát nějakou čistící kůru, jejíž součástí může být právě konzumace lnu. Pomáhá při premenstruačních potížích, ale rovněž i ženám v přechodu. Pro TĚHOTNÉ: konzumace lnu před porodem usnadňuje porod (uvolňuje porodní cesty) a pomáhá nastartovat správnou tvorbu mléka (i co se kvality týče).
Levandule květ
Levandule lékařská působí sedativně, snižuje poněkud krevní tlak a pokládá se za účinné nervinum, ba i za slabé narkotikum otupující vnímání a tlumící reflexy. Používá se v nálevu, samotná nebo v čajových směsích jako podpůrné léčivo při nervové slabosti, migrénách, předrážděnosti, nespavosti, bušení srdce a rozčílení. V lidovém léčitelství je levandule oblíbená i proti poruchám trávení a jako mírné diuretikum, zevně jako součást různých mazání při revmatických a ischiatických bolestech. Ve farmacii slouží silice k aromatizování některých léčivých přípravků.
Lípa květ

Lipový květ se pro léčby nachlazení používá již od starověku a jeho obliba neklesá nijak ani v dnešní době, plné průmyslově vyráběných tabletek na kašel, rýmu i horečku. Lipový květ působí mírně, ale účinně, nálev je navíc lahodný a voňavý. 
Při rýmě, kašli, zánětu průdušek je jeho účinek velmi příznivý – zvláště pokud onemocnění provází horečka. Podporuje vypocení, které léčbu urychlí, zároveň pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, působí protizánětlivě a uklidňuje. Používá se i při onemocnění močových cest, podporuje činnost žaludku a vylučování žluči.

Lopuch kořen

V terapii se lopuch větší předepisuje vnitřně jako nálev samotný nebo v čajových směsích při poruchách trávení. Dále se používá jako podpůrné léčivo při katarech žaludku a vředové chorobě. Vyznačuje se močopudnými a potopudnými účinky. Významně se uplatňuje jako perorální antidiabetikum při začínající cukrovce. Zevně se jeho nálev doporučuje ke koupelím na obtížně se hojící rány, ekzémy a proti furunkulóze.

Malina list

Listy maliníku se používají spíše vnitřně, většinou v kombinaci s dalšími bylinami v různých bylinných směsích. Nálev z listů maliníků se doporučuje pít i ke konci těhotenství, protože stimuluje stahy hladkého svalstva a může ulehčit a zkrátit porod.
Využití účinků maliníku v lidovém léčitelství: Nachlazení, kašel, Snižování teploty, Močopudné účinky, Trávení, křeče, průjmy, Odvodnění, otoky, Bolestivá menstruace.

Máta peprná nať

Tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči. V silnější koncentraci působí menthol na kůži místní znecitlivění.

Mateřídouška nať

Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami (zvýšuje vylučování žaludečních šťáv). Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Meduňka nať

V lidovém léčitelství je meduňka velice oblíbenou léčivou bylinou. V malých dávkách meduňka uklidňuje trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluči, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak. Dříve byla meduňka hojně užívána jako rostlina dlouhověkosti.

Medvědice list

Medvědice lékařská je v mnohém podobná s naší brusinkou. Obsahuje glykosid arbutin, který má antimikrobiální účinky. používá se především při zánětech močových cest. Někdy je doporučována i při zánětech ledvin, ale při tomto je vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem. Účinek medvědice je nejen dezinfekční, ale i čistící. Medvědice pomáhá rozpouštět kamínky a písek z močových cest. Vhodná je i při dně - kdy odstraňuje močovinu z těla.

Měsíček celý květ

Vně je především určen na těžce hojící se rány a vředy. Pomáhá na drobná poranění, bolest kolem nehtů, je vhodný na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, plísně atd. Při každém vnějším použití podporuje své účinky i vnitřně, což znamená současně i pít měsíčkový čaj.
Vnitřně je na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi rostliny používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny, jmenovitě žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Uklidňuje nervovou soustavu, snižuje tlak a zlepšuje činnost srdce. Můžeme ho užívat dlouhodobě.

Měsíček řezaný květ

Příznivě ovlivňuje činnost jater, žlučníku, žaludku a dvanáctníku. Může se uplatnit i v léčbě astmatu, kašle, při bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i vnější záněty (žaludek, dvanáctník, střeva). Snižuje reflektorní dráždivot, čímž vlastně zvyšuje práh citlivosti na slabší podněty. Zlepšuje práci srdce při současném mírném snížení krevního tlaku.

Mochna husí nať
Mochna husí se používá zejména jako protikřečový prostředek při bolestivé menstruaci, žaludečních a střevních problémech spojených s křečemi a při průjmech.
Poznámka: Protikřečový účinek se dostavuje pomalu, je tedy třeba např. u bolestivé menstruace začít užívat čaj z mochny několik dní předem.
Mochna stříbrná nať
Mochna stříbrná se užívá při střevních kolikách, Crohnově chorobě, žlučníkových obtížích, onemocněních ledvin a močového systému. Užívá se ve formě odvaru či nálevu.
Oman kořen

Uvolňuje zahleněné dýchací cesty, má antibakteriální a močopudný účinek, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje metabolismus (urychluje látkovou výměnu), zklidňuje vyrážky, hojí rány, výborný jako kloktadlo při zánětech v krku. Používá se i při bolestivé menstruaci.

Ořešák list
Vnitřně: Ořešák má svíravé a protizánětlivé účinky, působí antibakteriálně - zejména proti stafylokokům, při malátnosti, čaj je podpůrným prostředkem při léčbě nachlazení, působí proti průjmovým onemocněním a katarům zažívacího traktu.
Zevně: Odvar z listů se v lidovém léčitelství používá na ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Antibakteriální účinky zabraňují zánětu postiženého místa na kůži a tím urychlují hojení.
Jako kloktadlo je odvar účinný i při zánětech v krku a pro udržení zdravých dásní, při zánětech ústní dutiny (výplachy). Při nadměrném pocení nohou (koupel). Při plísni mezi prsty nohou (koupel). Při akné - jako pleťová voda. Při pravidelném oplachování vlasové pokožky jako prevence padání vlasů, zmírňuje projevy lupenky. Pomáhá léčit některé druhy ekzémů (vhodné ve formě masti).
Ostropestřec plod

Ostropestřec je historicky velmi oblíbená léčivka, která je i dnes nejpoužívanější složkou všech bylinářských výrobků na problémy s játry. Za tyto účinky vděčíme látce sylimarin, která razantně ovlivňuje látkovou výměnu jaterních buněk, regeneruje je a vzhledem k tomu, že je rovněž silným antioxidantem, neutralizuje volné radikály, což je zejména u oslabeného organismu velmi důležité. Díky silné podpoře výkonu jater přispívá ostropestřec k urychlené detoxikaci a překonání poškození jater různého původu (mononukleóza, léková otrava, cirhóza jater, žloutenka, apod.).

Ostružina list

Posiluje imunitní systém, pomáhá při hemoroidech a křečových žilách, brzdí rozvoj zánětů sliznic, pomáhá při nervozitě, proti stresu, působí povzbudivě na činnost žláz, zpevňuje vaziva, pomáhá při střevním kataru, při žaludečních problémech, při zánětech močového měchýře, jako kloktadlo při bolestech v krku. Účinné látky ostružin posilují vaziva a stěny cév a působí tak preventivně proti procesu stárnutí, žilním chorobám a hemoroidům.

Pelyněk černobýl nať

Vhodný k léčbě trávících potíží, včetně problémů žlučníkových, tlumí střevní křeče. Bere se i při nechutenství. Pomáhá i při nemocech dýchacích cest, jako je chronický zánět průdušek.

Podběl květ
Podběl obecný má expektorační, dezinfekční, protizánětlivé a protikřečové účinky. Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů. Má mírný močopudný a antiastmatický účinek. Lidové léčitelství doporučuje obklady z jeho výluhu na záněty žil a obtížně se hojící rány.
Podběl list

Udržuje zdravé horní cesty dýchací a upevňuje zdravý imunitní systém.

Přeslička nať

Osvěžuje tělo, udržuje dobrý stav pokožky a vlasů, podporuje zdravý růst kostí, podporuje vylučování zplodin z těla, lze ji užívat při redukčních dietách, udržuje zdravé močové cesty.

Puškvorec kořen
Ve východních medicínách byl užíván na žaludeční a zažívací obtíže, na bronchitidu a celkové zlepšení churavého zdravotního stavu. Některými kmeny Severní Ameriky byl žvýkán pro dosažení meditativních stavů na britských ostrovech zase jako žvýkací náhražka tabáku v době krize. Žvýkaní určitého množství zahání chuť na nikotin a zároveň stimuluje a euforizuje.
Tradiční použití puškvorce obecného: Pro uvolnění křečí v zažívacím ustrojí, na záněty zažívacího ústrojí. Odstranění plynatosti Zlepšuje tvorbu krve a činnost žláz. Posiluje zesláblý organismus, především po nemocech a u starších pacientů. Stimuluje a euforizuje.
Pýr kořen
Pýr ve směsích s jinými vhodnými drogami zvyšuje vylučování moči při revmatických onemocněních, používá se jako doplněk léčby při dně, chorobách močového měchýře, při písku v močových cestách, stejně při potížích žlučníku, sleziny, jater a dává se i do antidiabetických čajových směsí. Potlačuje lupénku, je vhodný k léčbě potravinových otrav. Podporuje vstřebávání kyseliny pantotenové a vitamínu skupiny B.
Rooibos

Nečajový červený zázrak plný vitamínů.

Řebříček nať
Řebříček působí protizánětlivě a protikřečově. V lidovém léčitelství se užívá jako karminativum (léčivo, které zmírňuje plynatost) a cholagogum (Cholagoga jsou látky stimulující tvorbu žluči), popřípadě mírné amarum (léčivo nebo rostlinná droga obsahující hořké látky) při nespecifických poruchách trávení, žlučníkových potížích apod., buď v nálevu, nebo jako součást čajových směsí. Osvědčil se i při alergické záduše kojenců. Zevně se používá ke koupelím na vředy, špatně se hojící rány, na poranění a otoky.
Řepík nať
Řepík stimuluje činnost žlučníku (zvyšuje sekreci a vylučování žluči). Zlepšuje trávení a záněty na sliznicích trávícího ústrojí. Tlumí průjmy různého původu. Vyznačuje se svíravými, dezinfekčními, protizánětlivými a hojivými vlastnostmi. Používá se při žaludečních potížích. Řepík lze podávat ve vnitřní i vnější terapii při kožních problémech. Podpůrně se používá při žloutence a jaterních onemocněních. Zevně řepík používáme ke kloktání a výplachu nosu při zánětech mandlí a dutiny ústní. Řepík můžeme používat dlouhodobě, a mohou jej používat i těhotné a kojící ženy.
Skořice mletá

Obecně skořice jako lék pomáhá: Zlepšovat trávení, při nevolnosti, proti nachlazení, odstraňovat bolesti svalů a kloubů, snižovat projevy revmatismu, v boji proti infekci, v boji proti celulitidě, snižovat špatný cholesterol (ten příznivý ponechává), podporovat apetit, mírnit menstruační potíže, mírnit kašel. Podporuje funkci mozku.

Smetánka (Pampeliška) kořen

Podporuje látkovou výměnu a trávicí činnost, příznivě působí na játra, slinivku a žlučník, napomáhá snižování hladiny cukru v krvi, má příznivý vliv na snížení cholesterolu. Vhodná na léčbu zánětů močových cest a ledvinových kaménků.

Smetánka (Pampeliška) list

Smetanka lékařská, nebo-li pampeliška lékařská, má velké nejen léčebné využití. Používá se při revmatismu, při poruchách trávení, při nemocech ledvin a sleziny, při chronických ekzémech, při zvýšené hladině cholesterolu, při zánětech žlučníku a žlučových kamencích a při dně. Má močopudné a mírně projímavé účinky. Je vhodná při špatném zažívání spojeným se zácpou, snižuje plynatost. Je pomocným prostředkem při léčbě cukrovky.

Stevia (cukrová tráva)

Přírodní sladidlo stévie neboli „sladká tráva“ na rozdíl od cukru hodně dává a nic za to nechce. Vyzkoušejte ji, pokud hledáte variantu cukru nebo umělých sladidel. Sušená nať Stevie  slouží jako sladidlo nápojů a jídel. Její použití je u cukrovkářů, na hubnutí a udržení pocitu vitality, stimuluje bdělost a potlačuje únavu. Léčí záněty dásní a zpevňuje zubní sklovinu.

Šalvěj nať

Používá se zevně ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a hltanu, a při mírných zánětlivých onemocněních kůže ve formě obkladů a koupelí. Má antibakteriální a protizánětlivý účinek.
Vnitřně se nať šalvěje používá ke zmírnění pocení (nočního či v klimakteriu) a eventuálně k úpravě trávících potíží zánětlivého charakteru. Je podpůrným prostředkem při lehkých onemocněních žlučníku a žlučových cest, uvolňuje křeče hladkého svalstva, podporuje vylučování žluče. Neužívat v těhotenství.

Šípky drcené

Šípkový čaj patřil v bylinné tradici našich babiček k tomu snad nejužívanějšímu léčivému nápoji. Má komplexní účinky. Pomáhá při nachlazení, působí proti únavě, celkově osvěžuje a zvyšuje i odolnost proti infekcím. Na posílení imunity je šípkový čaj prostě vynikající. Šípky totiž obsahují hodně vitaminu C, dále vitamin P (Vitamín P je ve skutečnosti celou skupinou látek souhrnně označovaných jako flavonoidy. Patří k nim hesperin, hesperidin, eriodictyol, quercetin, quercertrin, rutin, aj.) a vitaminy skupiny B i karoten.

Truskavec (rdesno ptačí)

Použití rdesna ptačího je velmi rozmanité, jejího močopudného působení lze využít při pročištění jater, nemocech ledvin či močového měchýře (napomáhá např. k rozpadu močových kaménků). Vedle toho zvyšuje metabolismus a vylučování odpadních látek z těla (je krev čistící), čehož lze využít např. při léčbě revmatismu, usnadňuje vykašlávání a uvolňuje hleny, vykazuje hojivé účinky na průdušky a plíce, působí svíravě při průjmech, urychluje hojení, tlumí krvácení, zevně se užívá např. na bércové vředy.

Třezalka nať

Třezalka se používá při různých nervových poruchách, jako jsou neurózy, deprese, melancholie či migrény. Tiší žlučníkové a žaludeční potíže, mírní předrážděnost a nespavost. Zevně má hojivý a protizánětlivý účinek a proto se používá ke kloktání a k omývání infikovaných ran.

Violka trojbarevná (Maceška) nať

Usnadňuje odkašlávání, příznivě působí na vylučování moči, zánět močového měchýře, potíže s močením, povzbuzuje látkovou výměnu při revmatismu a dně, léčí onemocnění dýchacích cest, plicní nemoci.

Vřes květ

V lidovém léčitelství se Vřes květ používá vnitřně v nálevu jako desinficiens močových cest, jako adstringens, jako mírné antiseptikum, diuretikum a diaforetikum při zánětech močového měchýře ve spojení se zvětšením prostaty a při chorobách ledvin, také při horečce, při revmatizmu a bolestech kloubů. Napomáhá látkové výměně. Vřes vylučuje z těla kyseliny močové a proto je vhodný při dně a revmatismu, protizánětlivě působí v trávicím ústrojí, v močových cestách a zejména v ženských orgánech. Používá se i při nespavosti.

Zeměžluč nať

Použití: nechutenství, žaludeční slabost, špatné trávení a nedostatek kyseliny solné v žaludeční šťávě, při onemocnění jater se sníženým vylučováním žluči, jako pomocný lék při cukrovce a posilující prostředek při celkové slabosti a rekonvalescenci.

Zlatobýl celík nať

Zlatobýl obecný (syn. celík obecný, celík zlatobýl) je lidově zvaný celník, svalník, zlatobejl. Zlatobýl používali už staří Germáni, kteří si ho mimořádně cenili a pokládali za jednu z nejhodnotnějších léčivých rostlin. Používá se především jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, příznivý vliv má na revmatické potíže a kožní choroby. Jeho protizánětlivý účinek se uplatňuje ve formě koupelí a obkladů na špatně hojící se a hnisavé rány, podlitiny, hemoroidy a ekzémy. Nesmí se používat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.

 

aktualizováno: 01.06.2021 18:09:48